اخبار > طرح دارویاری 2


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

طرح دارویاری 2

 

به گزارش روابط عمومی مدیریت غذا و دارو اسفراین، هدف از طرح دارویار پوشش بیشتر داروها توسط بیمه و کاهش پرداخت از جیب مردم است.
 

در این راستا دکتر مرضیه اسماعیلی مقدم در رابطه این طرح بیان داشت: پیرو صحبت های آقای دکتر عین‌اللهی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص اجرای طرح دارویار که پیش‌تر اعلام شده، در طرح دارویار تعداد داروهای تحت پوشش افزایش پیدا کرده و تعداد ۱۰۰ قلم از داروهای پرمصرف مثل داروهای سرماخوردگی و همچنین تعداد ۳۶۶ قلم داروهای ضروری پر مصرف برای بیماران مزمن مانند بیماران دیابتی و دارای فشار خون تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.
ایشان هدف از این طرح افزایش تعداد داروهای تحت پوشش بیمه است و باید هزینه های مربوط به بیماران (به نوعی پرداخت از جیب مردم) کاهش یابد و  از جمله مزیت های این طرح می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- توزیع یارانه دارو متناسب با نیاز بیماران
- بهره مندی همه دهک های درآمدی از یارانه دارو
- عدم تغییر پرداخت از جیب بیماران و در مواردی کاهش آن
- اجرای بیمه همگانی سلامت برای افراد فاقد بیمه
- برقراری پوشش بیمه ای برای داروهایی که پیش از این تحت شمول حمایت های بیمه ای نبوده اند
- کاهش کمبودهای دارویی، منطقی شدن تجویز و  مصرف دارو و کاهش تقاضای القایی  
- کنترل قاچاق معکوس و رشد صادرات رسمی دارو
- حمایت ویژه از داروهای مصرفی بیماری های مزمن، خاص و صعب العلاج
 
ایشان در ادامه خاطر نشان کردند: پرداخت از جیب مردم  در گروه های دارویی مختلف پس از اجرای طرح به شرح زیر است:
الف) داروهایی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه هستند:
 پرداخت از جیب مردم برای این دسته داروها بدون تغییر بوده و در برخی اقلام کاهشی خواهد بود.
ب) داروهایی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه نیستند:
برای  ۳۶۶ قلم از این داروها پوشش بیمه ای به گونه ای تعیین شد که مبلغ پرداختی بیماران برای تهیه این داروها پس از اجرای طرح نسبت به قبل از اجرای آن ثابت باشد. در صورت لزوم بیمه ها این آمادگی را دارند تا اقلام بیش تری را به این فهرست اضافه کنند.
ج) داروهایی که تهیه آن نیاز به نسخه پزشک ندارد(OTC):
این داروها افزایش قیمتی نخواهند داشت. با توجه به اینکه تعداد زیادی از هموطنان به صورت روزانه از این داروها استفاده می کنند ؛  حسب دستور ریاست محترم جمهور، تعداد ۱۲۰ قلم از این داروها که تواتر مصرف بیش تری دارند، تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. بنابراین پرداخت از جیب مردم برای این داروها اگر در مسیر بیمه ای تهیه شوند، کاهش می یابد.
د) داروهای گیاهی و مکمل های غذایی:  
این بخش از محصولات  افزایش قیمتی را تجربه نخواهند کرد. با توجه به سیاست های دولت در حمایت از بیماران، قیمت این محصولات مجددا مورد بررسی قرار گرفته و تا حد امکان قیمت ها تعدیل خواهد شد.

مدیر غذا و دارو دانشکده در تکلیف افراد فاقد بیمه چه می شود؟
با توجه به این که در  طرح « دارو یار» قرار است یارانه دارو از مسیر بیمه ها به مردم تخصیص یابد، بیمه شدن همه مردم یکی از اصول  اجرای این طرح است. بر همین اساس از مدتی پیش تلاش ها برای ایجاد پوشش همگانی بیمه سلامت آغاز شده است که ریشه این تلاش ها مصوبه  نمایندگان  مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور است. نمایندگان  در قانون بودجه مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان به برقراری پوشش بیمه برای افراد فاقد بیمه اختصاص داده اند. سایر اقدامات و برنامه ریزی های صورت گرفته در این مسیر به این شرح  است:
الف) سه دهک اول جامعه (بالغ بر ۶ میلیون نفر) به صورت غیرحضوری و رایگان توسط سازمان بیمه سلامت تحت پوشش قرار گرفته‌اند
ب) افراد سایر دهک ها می توانند برای برقراری پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.
ج) اتباع خارجی که مجوز قانونی اقامت دارند، می توانند برای برقراری پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند. اتباع غیر مجاز هم با ثبت مشخصات خود و با تایید وزارت کشور می توانند از بیمه برخوردار شوند
د) بیمه روی تخت و بیمه در مواقع اورژانسی برای افراد فاقد بیمه یا مجهول الهویه برقرار است
ایشان در رابطه با اینکه  یارانه دارو به چه افرادی تعلق می گیرد؛ فرمودند:
با توجه به ضرورت  تجویز و مصرف منطقی دارو و مدیریت منابع عمومی، یارانه دارو عموما به افرادی تعلق خواهد گرفت که نسخه پزشک داشته باشند. بنابراین خریدهای آزاد از داروخانه صرفا در مورد بیماران مزمن  مشمول دریافت یارانه خواهد شد.
مدیر غذا و دارو دانشکده ابراز داشت: چنانچه تخلفی در اجرای طرح دارویار مشاهده شود با جدیت برخورد قانونی خواهد شد و مردم شریف اسفراین در صورت مشاهده گرانفروشی و یا عدم محاسبه قیمت دارو با نسخه میتوانند از طریق سامانه ۱۹۰ و یا به صورت حضوری به کارشناسان مدیریت غذا و دارو اطلاع دهند تا در اسرع وقت موضوع پیگیری و رسیدگی لازم به عمل آید و قطعاً این بازرسی‌ها در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.

١٤:١١ شنبه ٢٥ تير ١٤٠١ / شماره: ٧٥٨٤ / تعداد نمایش: 73 / گروه خبری: اخبار غذا و دارو


خروج